Bár a keménymagnak már rég elindult, de a többségnek most, júniussal kezdődik a szezon. Ekkor érdemes még az út előtt átnézni a felszerelést, beleértve a sátrakat is.
A keménytetős sátornak érdemes adni egy kis ápolást, az autófényezéshez használt ápolóviasz tökéletes erre (hacsak nem adott a gyártó eleve hozzá). Bár nem jelzik, de a rücskös felületűnél is érdemes, szépen kihozza a színét, ha már túl van egy-két év napsütésen és ártani nem árt. Csak arra figyeljünk, hogy ne szöszölős kendővel vigyük fel az anyagot.

A sátorponyva karbantartása
A ponyva ilyen szempontból nem bonyolultabb, mint bármelyik sátorponyva. Tisztítása lehetőleg sima vízzel történjen és utána érdemes impregnálóval bekenni a varrásoknál. Ha nagyon koszos, érdemes leszedni, ezt pl az Ikmpereknél könnyedén pár cipzárra megtehetjük és mondjuk a kádban kézzel langyos vízzel kimosni. Ebbe érdemes valamilyen sátor karbantartásra alkalmas anyagot rakni (a legismeretebb talán a Nikwax), ami rendbe teszi az eltömődött lélegző membránokat is.
Mégis nedves maradt, itt a penész!
Amennyiben elkövettük azt a hibát, hogy nedvesen raktuk el a sátrat, esetleg nem megfelelően tároltuk, bizony megérkezhet a penész, ami rövid távon se jó, de hosszú távon károsítja a ponyvát. Ezt eltávolítani legköltséghatékonyabban ecetes áztatással, egy-két óra után puha kefével és szódabikarbónával való dörgöléssel lehet. Ezután tiszta vízzel öblítsük le és hagyjuk kiszáradni. Ez jó eséllyel kiírtja a penészgombát. Természetesen lehet kapni kimondottan erre való vegyi anyagokat is a sportboltokban. Hosszabb tárolásnál érdemes nedvszívó szilikongyöngyös zsákot betenni a ponyvák közé. Tetősátornál, ha van elősátrunk, ott nézzük át a sátorzsinórokat, hogy minden feszítő és cövek megvan-e.

Távozás előtt
Amikor túra végén elcsomagoljuk a sátrat, nagyon fontos, hogy száraz legyen a ponyva. Ha esetleg mégsincs rá lehetőség, a lehető leghamarabb igyekezzünk kiszárítani (nekem volt, hogy esős túra után egy fizetős parkolóban táborozott másfél napig az Ikmperrel az autó). Elrakás előtt minden növényi maradványt és bogarat szedjünk le a ponyváról.
Bogarak eltávolítása
A tetősátor kemény tetejéről (vagy a puha ponyvájáról) az áztatásos módszerrel elég jól le lehet szedni az elgázolt életformákat. A felületre simítunk egy rongyot vagy akár pár réteg papírtörlőt, alaposan benedvesítjük, rányomkodjuk és várunk egy kicsit. Ezután ideális esetben simán le tudjuk törölni a felázott bogarakat. Ezt is megkönnyíti, ha előtte viasszal kezeltük a felületet.
A tetősátor szerkezete jellemzően alumínium, így leginkább azt kell megnézni, hogy nincs-e sérülés, a rögzítő csavarok rendben meg vannak-e húzva (néha nem árt utánna húzni). A kitámasztó teleszkópoknál érdemes lepucolni a felületet illetve figyelni, nincs-e szivárgás.
